💎 Sepet Tutarı 500 TL ve Üzeri Siparişlerinizde Kargo Ücretsiz 💎
👑 İndirimden Yararlanmak İçin #Kupon20 Kodunu Kullanın 👑
✨ Yeni Sezonun Tüm Trend Ürünlerini Sitemizde Bulabilirsiniz ✨
💝 Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Etmeyi Unutmayın 😋
💧Havuzla İlgili Sorularınızı Cevaplıyoruz. 🖋 05496511848
  • 05496511848

Havuz Kimyasalları. Havuz Bakımı

Havuz Kimyasalları. Havuz Bakımı

Bu anı sabırsızlıkla bekliyordunuz! İlk dalışınızı ya da arkadaşlarınız ve ailenizle yapacağınız açılış havuz partinizi sabırsızlıkla beklediğinize bahse gireriz! Mükemmel!
Ama önce… temel bilgiler!  Yepyeni havuzunuzun düzgün çalışması ve sizi yıllar boyunca serin tutması için uygun rutin bakıma ve ilgiye ihtiyacı olacaktır. Tüm  "havuz bakımı"  işi ilk başta bunaltıcı görünebilir, ancak bize güvenin, kısa sürede sizin için bir rutin haline gelecektir.
Havuzunuzun suyunu temiz ve sanitize etmek havuz bakımının en önemli görevlerinden biridir. Etrafınızda kötü bakterilerin dolaşmasını kesinlikle istemezsiniz! Bu yüzden işleri kolaylaştırmak için havuz kimyasallarına başlarken bilmeniz gerekenlerin basit bir listesini derledik  !

1. Havuz suyunuzun pH'ı

pH, bir maddenin ne kadar asidik veya bazik olduğunu 0'dan 14'e kadar bir ölçekte ölçer. 7'lik bir pH nötrdür, 7'nin üzerindeki herhangi bir sayı baziktir ve 7'nin altındaki herhangi bir sayı asidiktir. Havuz suyunuzun ideal pH seviyesi 7,4 ila 7,6'dır.
pH seviyeleri çeşitli faktörlerden kolayca etkilenir: yağmur, yapraklar, insanlar vb. Suyunuzun pH seviyesini düzenli olarak test etmenizin nedeni budur.  Duruma göre Soda Külü gibi bir pH artırıcı  veya Kuru Asit  gibi bir pH düşürücü  kullanarak doğru dengeyi koruyun!
2. Toplam alkalinite
pH seviyeleri dış etkenlerden kolayca etkilendiğinden, onları daha stabil tutan bir moderatör, ciddi dalgalanmaların önlenmesi açısından önemlidir. Toplam alkaliliğin anlamı budur! Havuz suyunuzun ideal alkalilik seviyesi 100-150ppm'dir.
Alkalilik su için bir “pH koruyucusu” görevi gördüğünden, havuzunuzun pH seviyelerini dengelemeden önce daima toplam alkalilik seviyelerini ayarlamayı unutmayın. Alkalilik seviyelerini dengelemek için, suyunuzun pH seviyelerinde kullandığınız aynı kimyasalları kullanabilirsiniz –  Soda Külü  ve  Kuru Asit !
3. Klor seviyesi
Klor açık ara en popüler havuz dezenfektanı! Etkili ve uygun maliyetlidir. Havuzunuzu bakteri, virüs ve yosunlardan temiz tutacak! Havuz suyunuzun ideal klor seviyesi 1-3ppm'dir.
Klor çeşitli formlarda gelir; sıvı, tablet, çubuk ve  granül!
4. Kalsiyum sertliği
Kalsiyum sertliği suyun ne kadar sert veya yumuşak olduğunu ölçer. Havuz suyunuzun kalsiyum sertliği açısından ideal seviyesi, havuzun yapı malzemesine bağlı olarak 150-400 ppm'dir.
Daha yüksek veya daha düşük herhangi bir şey havuzun ekipmanına zarar verebilir ve su kalitesini etkileyebilir. Doğru kimyasallar ve düzenli testler, havuz suyunuz için doğru kalsiyum sertlik seviyesini korumanıza yardımcı olacaktır!
5. Yosun ilacı
Klor genellikle havuzunuzu yosunlardan uzak tutsa da,   klor seviyeleri dengesiz olduğunda ve yosun yayılmaya başladığında yosun öldürücü yedek görevi görür.
Uzmanlar, yosun öldürücünün  şok tedavisinden sonra kullanılmasını öneriyor  ; yani havuza tek seferde yüksek dozda klor uygulanması. Bu tedavi havuz bakım rutininizin önemli bir parçasıdır ve suyun temiz ve temiz tutulmasına yardımcı olur!
6. Ekstra ipuçları
Havuzumun suyunu ne sıklıkla test etmeliyim?
Uzmanlar suyun en az  haftada bir kez test edilmesini öneriyor.